Időszaki kiadványok

Délamerikából

Amikor először kaptam üzenetet az ELBIDA projekt oldaláról, akkor rendkívül boldog voltam. Az üzenetek valódi kézzel fogható bizonyosságai annak, hogy olvassák a blogot. Persze nem népszerűség keresés miatt kezdtem el írni az elbidát, de mindig fontos motivációt jelent egy-egy olvasói üzenet. A statisztikából látható, hogy az oldalt látogatják, talán még olvassák is, de a levél…

ELOLVASOM
Időszaki kiadványokSomogyikum

Finnországi tanulmányutam

Szülővárosom Kaposvár büszkesége a Vikár Béla Vegyeskar. A 2012-ben megyei príma díjjal jutalmazott kórus közel 100 éves múltra tekint vissza. 1924-1925-ben még Iparos Dalárda néven kezdte működését, majd a háború után újjászervezett együttes már, mint Vikár Béla Vegyeskar lépett fel. A névadó Vikár Béla, a Kaposvár melletti Hetes település híres szülötte, saját kora meghatározó etnográfusa…

ELOLVASOM
Időszaki kiadványok

Tizenhat nap az Oceánon

Egy kisebb “technikai” probléma miatt képtelen voltam hozzáférni az admin felülethez, de a történet happy enddel zárult végül, így folytatódik az ELBIDA projekt. Következzék tehát az elmaradt múltheti bejegyzés. A Chyzer név az ELBIDA projekt rendszeres olvasóinak bizonyára nem ismeretlen. 2019 májusában mutattam be Dr. Chyzer Béla, „Uti levelek” című könyvét, melyben a szerző, aki…

ELOLVASOM
Időszaki kiadványok

Sven Hedin léghajós útja

Sven Hedinnel több fantasztikus műve kapcsán találkoztunk már itt az ELBIDA projektben. A kalandos életű felfedező művei a mai napig rendkívül népszerűek, mutatja ezt jól az is, hogy a vele kapcsolatos blogbejegyzések is mindig az átlag felett teljesítenek a webstatisztikai adatok alapján. Sven Hedint egyszerűen jó olvasni. Kutatóútjai tudományos szempontból is magasra értékeltek, de élményeit…

ELOLVASOM
Időszaki kiadványok

A Bodensee partjairól

Az időszaki kiadványokban megjelent különböző terjedelmű útleírások, útijegyzetek és útitárcák mennyisége beláthatatlan, szinte felmérhetetlennek tűnik. Természetesen ez a helyzet nem veti vissza lelkesedésemet, így folyamatosan vadászom ezekre az írásokra is. A könyv formában kiadott ritkább műveknél is nehézséget jelent néha, hogy a szerző életére vonatkozó információkat találjak, de az időszaki kiadványok esetében ez még inkább…

ELOLVASOM
Időszaki kiadványok

Szentföldi zarándok út 1929 – Útikalauz

pilismaróti Bozóky Gyula neve az „A Szentföld lelke” című műve kapcsán már ismerős lehet az ELBIDA projektet rendszeresen olvasóknak, de érintőleg Özv. Gr. Bolzáné útleírása kapcsán is említést tettünk róla, hiszen Bolzáné műve egy Bozóky által szervezett zarándokútról szólt. Mindkét bejegyzésben utalást teszek egy ritka, sőt bátran mondhatom, hogy extrém ritka útikalauzra, melyet Bozóky Gyula…

ELOLVASOM
Időszaki kiadványok

Három világrészen keresztül

Továbbra is maradva az időszaki kiadványoknál, most ismét felidézzük a Pilismaróti Bozóky Gyula féle zarándokutak hangulatát, Özvegy gróf Bolzáné, „Három világrészen keresztül” című útirajzának segítségével. A hölgy az 1931-es szentföldi zarándokútról hazatérve, mesélte el emlékeit és élményeit a Péchy Gáspárné Bartóky Mária által szerkesztett „Nagyasszonyok” című lapban, egy hat részes cikksorozat keretében. Az útirajz egyfajta…

ELOLVASOM
Időszaki kiadványok

Észak-Amerikai utam vonala

A periodikákat rendezgettem a könyvespolcomon, amikor a kezembe akadt a „Népszerü Természettudományi Előadások Gyüjteménye” című kiadvány egyik kötete. Az 1876 és 1885 között megjelent tudományos kiadvány, a Magyar Királyi Természettudományi Társulat gondozásában jelent meg Budapesten. Az érdekes időszaki kiadványból ismereteim szerint összesen 51 szám létezik. Különböző izgalmas és érdekes természettudományi előadások leírása olvasható bennük, a…

ELOLVASOM